Jak skutecznie zaoszczędzić na praniu, suszeniu i prasowaniu ubrań? Jak obniżyć rachunki za prąd i wodę? Poniżej najważniejsze wskazówki:
1. Pierwsze i najważniejsze – pierz rzadziej 😊 Każde pranie zużywa energię i wodę. Więcej prania to także więcej prasowania.
2. Obniż temperaturę prania – tym bardziej że nowe środki piorące są coraz skuteczniejsze i radzą sobie z zabrudzeniami w niższych temperaturach.
3. Najbardziej ekonomiczne są długie, ekologiczne programy prania.
4. Jeżeli masz do czynienia z uporczywymi plamami, warto wcześniej namoczyć ubranie i zaprać je ręcznie. Pranie ręczne czy też zapranie 1 plamy jest tańsze niż pranie całego prania w wyższej temperaturze.
5. Obniż prędkość wirowania, co pozwoli zaoszczędzić pobór prądu. Dodatkowo ubrania będą mniej pogniecione, a tym samym nie wszystko trzeba będzie prasować.
6. Wypełniaj bęben pralki. Dużo ekonomiczniej jest wstawiać pranie rzadziej, ale z pełnym bębnem, niż włączać pralkę częściej i tym samym zapłacić więcej za prąd i wodę.
7. Zweryfikuj twardość wody – im woda jest „bardziej miękka”, tym mniej detergentu jest potrzebne do prania.
8. Używaj odpowiedniej ilości detergentów – tu zawsze stosuj się do wytycznych producentów i nie używaj ich „na oko”. W nowych pralkach można już spotkać systemy, które samodzielnie dozują środki piorące tj. pralka ma wbudowaną wagę.
9. Kupuj większe opakowania detergentów, wg zasady – im większe opakowanie, tym cena jest niższa w przeliczeniu na 1 kg. Szukaj także promocji cenowych.
10. Zmiana taryfy? Sprawdź, w jakich godzinach Twój dostawca prądu oferuje tańszą taryfę – G12 (zazwyczaj w godzinach od 22 do 6 rano). Jeśli możesz pozwolić sobie na pranie nocą, warto to zrobić.
11. Susz pranie na świeżym powietrzu. Żadna suszarka bębnowa nie wysuszy prania za 0 zł.
12. Prawidłowo rozwieszaj pranie – wówczas mniej ubrań będzie wymagało prasowania, co także pozwoli Ci zaoszczędzić na zużyciu prądu.
13. Żelazko najwięcej energii zużywa do nagrzania się do zadanej temperatury. Jedno 20 minutowe prasowanie jest znacznie tańsze niż 2 prasowania po 10 minut. Ogranicz prasowanie – tak naprawdę nie każda sztuka odzieży wymaga prasowania 😊
14. Dbaj o swój sprzęt AGD. Każde urządzenie elektryczne wymaga od nas pewnych czynności serwisowych. Warto zapoznać się z instrukcją i stosować się do zaleceń konserwacji. Naprawa sprzętu, a co więcej wymiana na nowy, to zawsze kolejny wydatek w naszym domowym budżecie.
Artykuł powstał przy współpracy z Finanse Po Domowemu