Pielęgnacja odzieży - raport
Dbaj o ubranie to kampania realizowana przez LPP, która promuje świadome korzystanie z odzieży w taki sposób, aby zachować jej jakość i trwałość, a tym samym zmniejszyć negatywny wpływ produkcji na środowisko. Jej celem jest uświadomienie, że prawidłowa (i odpowiedzialna) pielęgnacja odzieży to więcej niż pranie. To również suszenie, prasowanie i przechowywanie. W ramach kampanii poznasz praktyczne porady i dowody, że zmiana nawyków przynosi korzyści dla środowiska i domowego budżetu.
WYNIKI BADAŃ
Odpowiednia pielęgnacja odzieży to oszczędność wody, energii i redukcja emisji CO2 do atmosfery. Nasze codzienne decyzje, konkretne działania – to wymierne skutki dla środowiska, w którym żyjemy. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, że nasze złe nawyki mogą długofalowo negatywnie wpływać na otoczenie. Tymczasem każdy z nas codziennie zostawia po sobie ślad węglowy. Właściwa pielęgnacja ubrań pozwala także przedłużyć im życie, wpływa na ich trwałość. Jak do pielęgnacji odzieży podchodzą Polacy? Czy przykładają do tego należytą wagę i robią to w sposób prawidłowy? Czy czytają metki na ubraniach i stosują się do wskazanych tam wytycznych? Przy współpracy z firmą badawczą ARC Rynek i Opinia, LPP przeprowadziło badanie opinii publicznej na reprezentatywnej grupie Polaków, by sprawdzić, w jaki sposób dbają o ubranie, jakie mają nawyki z tym związane. Dzięki temu pozyskano aktualne dane dotyczące użytkowania ubrań, a także świadomości Polaków w temacie pielęgnacji odzieży. Wyniki ankiety pokazały, że wiele osób nie do końca wie, jak prawidłowo prać, suszyć, czy prasować poszczególne elementy garderoby. Wielu respondentów ma natomiast potrzebę zgłębienia tej wiedzy.
GŁÓWNE WNIOSKI
- Mamy ogólną wiedzę na temat działań proekologicznych, ale nadal niewiele wiemy, czym np. jest zrównoważona moda.
- Chcemy żyć bardziej ekologicznie, ale jednocześnie wielu z nas nie zamierza więcej płacić za ubrania bardziej przyjazne środowisku
- Nadal sporo osób wyrzuca nienoszone już ubrania do śmieci.
- Deklarujemy, że wiemy, jaką ilość detergentów potrzebujemy, ale w dużej mierze stosujemy je „na oko”.
- Duża część z nas odcina metki z ubrań zwykle dlatego, że drapią.
- Chętnie korzystalibyśmy z kodu QR, który po zeskanowaniu wyświetlałby więcej informacji o ubraniu i sposobie jego pielęgnacji.
- Wielu z nas nie sortuje prania przed prasowaniem, co sprawia, że ubrania szybciej się niszczą.
Więcej dowiesz się z naszego raportu „Pielęgnacja odzieży”
MASZ WĄTPLIWOŚCI?
Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
Zalecenia, ile detergentu danego rodzaju potrzeba na jedno pranie, przy uwzględnieniu stopnia twardości wody oraz poziomu zabrudzenia ubrań, określa producent na podstawie wcześniej wykonanych badań. Można je łatwo znaleźć na opakowaniach środków piorących. Warto z nich korzystać. Jeżeli użyjemy za mało detergentu, ubrania nie będą doprane. Zbyt duża jego ilość jest trudna do wypłukania i może pozostawiać ślady na odzieży.
Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
Informacje o prawidłowej pielęgnacji odzieży, tj. o praniu, suszeniu, prasowaniu, bieleniu oraz profesjonalnej konserwacji, obejmującej czyszczenie chemiczne i pranie wodne, znajdują się właśnie na metkach. Dlatego niewłaściwym postępowaniem jest ich obcinanie, deklarowane przez 42% respondentów. Prawidłowa pielęgnacja odzieży to działanie konsumenta na rzecz ochrony środowiska i wydłużenia życia ubrań.
Kierownik studiów podyplomowych Prawo Ochrony Środowiska
w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
Jednym z 17 celów zrównoważonego rozwoju, przedstawionych w Agendzie 2030, jest odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. W tym kontekście ważne są z jednej strony przemyślane zakupy, a z drugiej – odpowiednia pielęgnacja ubrań, w tym również metodami domowymi. Właściwa konserwacja odzieży może ograniczyć negatywny wpływ skutków jej konsumpcji na środowisko. Dodatkowo pozwoli na realne oszczędności w budżecie domowym.
Central Europe Deloitte
Zastanawiające jest, że choć 88% Polaków zgadza się z twierdzeniem, że odpowiednia pielęgnacja wydłuża życie ubrań, jednocześnie zaledwie 23% badanych przyznaje, że używa dokładnie tyle detergentu do prania, ile zaleca producent. Pozostali polegają na swoim subiektywnym wyczuciu i dozowaniu „na oko”. Można zatem wnioskować, że nie do końca jesteśmy świadomi, co mieści się w sformułowaniu „odpowiednia pielęgnacja” i jak dbać o ubrania, by służyły nam dłużej.