jak dbać o ubranie
Pierwsza edycja kampanii Dbaj o ubranie skupiała się na odpowiedniej pielęgnacji odzieży.
Prawidłowa i odpowiedzialna pielęgnacja garderoby to nie tylko pranie. To również właściwe suszenie, prasowanie i przechowywanie. Dbając odpowiednio o swoje ubrania, możesz cieszyć się nimi dłużej. Oszczędzasz w ten sposób pieniądze, ale także planetę. Świadome podejście do pielęgnacji odzieży to mniejsze zużycie energii i wody. To mniej plastiku i chemikaliów trafiających do rzek, jezior czy mórz.
Odpowiednia pielęgnacja odzieży to oszczędność wody, energii i emisji CO2 do atmosfery.
Zmieniając swoje nawyki, wydłużysz życie swoich ubrań i ograniczasz swój wpływ na środowisko.
obniż temperaturę
oszczędzaj wodę
dobierz odpowiedni detergent
POZNAJ SZCZEGÓŁOWE WSKAZÓWKI JAK DBAĆ O SWOJE UBRANIA
Dbaj o akcesoria
Nie zapominaj o czyszczeniu akcesoriów. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się nimi dłużej. Często wystarczy miękka szczotka, gąbka czy ściereczka. Do czyszczenia wybieraj środki przyjazne dla środowiska.
Upewnij się, że stosujesz odpowiednie detergenty
Środki piorące do białych rzeczy zawierają wybielacze chemiczne, które usuwają plamy i/lub optyczne, które korzystnie wpływają na postrzeganie bieli wyrobu, lecz mogą spowodować blaknięcie kolorowej odzieży. Detergenty przeznaczone do kolorowych materiałów zawierają natomiast specjalne substancje, które mają na celu konserwację/ożywianie kolorów.
Dla optymalnego efektu pierz w środkach przeznaczonych do właściwego koloru. Używaj odpowiednich /specjalnych detergentów do prania wełny i jedwabiu naturalnego, a także do tkanin delikatnych. Wiele płynów do płukania zawiera substancje, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka (alergie) i środowisko. Zamiast nich możesz użyć przygotowanych samodzielnie środków piorących, np. płynu do płukania na bazie octu, sody oczyszczonej i ulubionego olejku eterycznego.
Podczas prania odzieży wykonanej z tworzyw sztucznych, uwalnia się mikroplastik, który potem przedostaje się do obiegu wodnego. Jak ograniczyć przedostawanie się szkodliwych mikrodrobin plastiku do mórz i oceanów? Możesz np. stosować specjalne torby do prania syntetyków.
Przewracaj ubrania na lewą stronę
Zazwyczaj przewracanie na lewą stronę zaleca się w przypadku ubrań z elementami nadrukowanymi/naprasowanymi oraz jeansów. Dlaczego jednak nie robić tego w przypadku wszystkich tekstyliów? Ochroni to prawą, zewnętrzną stronę odzieży przed niszczeniem w wyniku pocierania o bęben pralki i inne ubrania oraz przed niekorzystną zmianą barwy – blaknięciem.
Dbaj o odpowiedni załadunek pralki
Odpowiedni załadunek pralki, dostosowany do rodzaju pranej odzieży, pozwala zaoszczędzić wodę i energię. Niedostateczne doładowanie bębna pralki może powodować szybsze niszczenie, a nawet uszkodzenie pranych rzeczy poprzez ich intensywne pocieranie o ścianki bębna i pozostałą odzież.
Przepełnienie bębna pralki z kolei może spowodować, że ubrania będą wyprane niedokładnie, proszek niedostatecznie się rozpuści i trudno będzie go wypłukać, a na ubraniach pozostaną ślady.
Dlatego postaraj się zachować rozsądek podczas wkładania rzeczy do pralki. Mieszaj w niej duże ubrania z małymi – zoptymalizuje to przemieszczanie się rzeczy w bębnie pralki i nie spowoduje przeciążenia podczas wirowania. Dostosuj wielkość wsadu do rodzaju pranych ubrań. Odzieżą bawełnianą możesz niemal całkowicie wypełnić bęben pralki, pozostawiając jedynie niewielką przestrzeń. Gdy pierzesz odzież wykonaną z włókien syntetycznych, wełny lub wymagającą delikatnego prania wypełniaj bęben do około 50% pełnego wsadu.