Odzieżowe drogowskazy
Symbole dotyczące prania, które producenci ubrań umieszczają przy szwie po wewnętrznej stronie danego ubrania, dzielą się na pięć kategorii. Warto wiedzieć, że wyróżnia się oznaczenia dotyczące prania, wybielania, suszenia oraz prasowania i czyszczenia chemicznego. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ odpowiednia, a więc zgodna z zaleceniami pielęgnacja odzieży, to nie tylko przedłużona trwałość i jakość naszych ubrań, ale też oszczędność wody, energii i emisji CO2 do atmosfery. Dzięki informacjom z metki nie będziesz niepotrzebnie prać ubrań w zbyt wysokiej temperaturze, prasować materiałów, które tego nie wymagają czy suszyć ich w suszarce bębnowej, kiedy nie jest to zalecane. Gotowa/y do pielęgnacji w stylu eko? Zatem w drogę!
Pamiętaj, że instrukcje dotyczące pielęgnacji odzieży znajdziesz na metce. Dlatego tak ważne jest, by jej nie odcinać. Jeżeli jednak uznasz to za konieczne, zrób zdjęcie lub zapamiętaj znajdujące się na niej zalecenia. |
Pranie
Z pierwszego piktogramu na metce dowiesz się, czy Twoją bluzkę, sukienkę, koszulę lub spodnie możesz uprać w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze powinnaś/powinieneś to zrobić. Najczęściej podawana jest jej zalecana wysokość, ale zdarza się, że na metce pojawiają się kropki. Przyjmuje się, że jedna kropka przy symbolu miski z wodą oznacza pranie w 30˚C, dwie kropki to 40˚C, natomiast trzy i cztery kropki sugerują możliwość prania w temperaturze od 60˚C do nawet 90˚C.
Jeśli zamiast symbolu miski z wodą ujrzysz miskę z ręką, powinnaś/powinieneś zrezygnować z prania danej rzeczy w pralce i uprać ją ręcznie. Możesz także spotkać w tym miejscu oznaczenie przedstawiające przekreślony pojemnik z wodą – wtedy należy wyczyścić odzież na sucho, bez moczenia jej.
Wybielanie
Znaki w kształcie trójkąta dotyczą wybielania tkanin. Zasada jest prosta. Jeśli trójkąt znajduje się na metce, można daną odzież wybielać, gdy trójkąt jest przekreślony – wybielać nie wolno. Trójkąt z dwiema liniami w środku oznacza, że dozwolone jest wybielanie tylko środkiem tlenowym bezchlorowym.
Suszenie
Następny piktogram, czyli kwadrat, dotyczy suszenia. W przypadku prania odzieży z aplikacjami (koralikami, ćwiekami, nitami), kożuchów, czy bikini często zdarza się, że symbol jest przekreślony. Oznacza to, że ubrania nie powinnaś/powinieneś umieszczać w suszarce bębnowej. Kwadrat z kołem w środku symbolizuje z kolei możliwość automatycznego suszenia. Jeśli w środku koła znajdziesz jedną kropkę, możesz zrobić to w niskiej temperaturze i na niewielkich obrotach. Jeśli natomiast w tym miejscu są dwie kropki, wówczas należy suszyć ubrania w normalnej temperaturze. Zdarza się, że w środku kwadratu widnieją też pionowe lub poziome linie. Te oznaczenia sugerują suszenie na wieszaku (pionowo) lub „na płasko”. Należy również zwrócić uwagę, czy na metce nie ma kwadratu z ukośną linią w lewym górnym rogu. Jeśli tak, nie susz ubrania w pełnym słońcu, ponieważ istnieje ryzyko odbarwienia tkaniny.
Prasowanie
Kolejna ikona ma kształt żelazka. Przekreślony jego symbol oznacza, że danego ubrania nie należy prasować. Symbol żelazka z kropkami na środku, analogicznie do pozostałych piktogramów, oznacza dopuszczalną temperaturę, w jakiej można prasować ubrania. Jedna kropka sugeruje 110˚C, dwie 150˚C, natomiast trzy zezwalają na prasowanie w temperaturze 200˚C.
Pranie chemiczne
Piąty i ostatni znak ma kształt koła i informuje o zaleceniach odnoszących się do prania chemicznego. Czyszczenie za pomocą różnych detergentów i substancji piorących, wizualizuje piktogram koła z literą.
O szczegółach dowiesz się z naszej „ściągi”.
Widząc przekreślone koło na metce, możesz być pewna/y, że dana rzecz nie zostanie przyjęta do pralni chemicznej, bo producent odradza czyszczenie materiału przy użyciu chemikaliów.
Szczęśliwa odzież, szczęśliwa planeta
Jeśli twierdzisz, że pranie jest proste – masz rację! W końcu każdy może wypełnić bęben pralki i włączyć przycisk START. Z tą tylko różnicą, że nie wszyscy będą zadowoleni z efektów. Prawidłowa pielęgnacja ubrań, zgodna z zaleceniami, dostosowana do danego rodzaju odzieży, koloru i materiału, to korzyści dla środowiska, dla domowego budżetu i dla Ciebie. Trzymaj się zatem oznaczeń na metkach i ciesz jakością naszych ubrań na lata!